THE CURE - Songs Of A Lost World
Návrat po šestnácti letech. Navíc víceméně autorská deska Roberta Smitha. Navazují na nejlepší kousky své diskografie a současně se zbytečně neopakují. Poslouchám to poslední dva týdny a moje dojmy stále rostou.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Kto by sa nechcel stať milionárom, zvlášť, ak ste sirota z mumbajských slumov. A kto by nechcel získať osem Oskarov, zvlášť, ak ste režisér, ktorý už má na svojom konte kultové snímky „Plytký hrob“ či „Trainspotting“. Lenže ono to môže byť úplne inak. Dannyho Boyla ťažko podozrievať z vypočítavosti (príbeh vzniku „Milionára z chatrče“ rozhodne nenaznačoval jasnú success story) a Jamal Malik, ktorého cestu životom sledujeme, nesedí v horúcom kresle z túžby k peniazom.
Boyle (s opomínanou spolurežisérkou Loveleen Tandan) rozohráva v atraktívnych exteriéroch so svojimi hercami-nehercami – detskí predstavitelia hlavných hrdinov sami pochádzajú zo slumu – univerzálne príťažlivý, jednoduchý príbeh o ceste od úplnej nuly k šťastiu, ktoré nemusí nutne znamenať peniaze. Život dobráka Jamala a jeho priebojnejšieho brata Salima sa hrou osudu skoncentroval do série otázok v jednom večeri indickej verzie „Milionára“. Z každej z nich vedie odbočka ku konkrétnej udalosti, z ktorých sa skladá mozaika zobrazujúca zopár klišé dnešnej Indie – od ľahkých bollywoodskych inšpirácií cez všadeprítomný kriket či falošne anglické prostredie preplnených outsourcovaných callcentier, v jednom z ktorých ušatý sympaťák Jamal zarezáva ako roznášač čaju.
Ak sa však na film pozriem optikou človeka, ktorý v Indii strávil istý čas ako ne-turista, len ťažko budem skrývať isté rozčarovanie. „Milionár z chatrče“ totiž za oným vizuálom neskrýva takmer nič. Ani po opakovanom zhliadnutí som nenašiel nič druhoplánové, presahujúce rámec obyčajnej romancy o „osude“. Mimochodom, lovestory, ktorá je motívom filmu, do neho bola pridaná scenáristom Simonom Beaufoyom, v predlohe, románe „Q&A“ Vikasa Swarmupa sa nenachádza. Akýsi sociálno-kritický aspekt reprezentovaný náboženskými potýčkami, počas ktorých Salim a Jamal prídu o matku, „továrňou na žobranie“ pod značkou sirotinca, či mafiánskou bočnou línou (ktorá ako jediná nekončí happyendom) je napriek farebnému pozlátku bezfarebne klišovitý. Rovnako ako rámcujúca milionárska sútaž a Jamalov pobyt na policajnej stanici, prelínajúce sa – ako film plynie – čoraz predvídateľnejším a banálnejším spôsobom. A ak aj Boyle plánoval filmom vzdať hold trblietavému, pre cudzinca nepochopiteľne telenovelovému Bollywoodu, nemal zastať na polceste – „Milionár z chatrče“ je stále príliš euroamerický, takže sa naň iné ako euroamerické filmové kritériá aplikovať nedajú. Napriek tomu, že vyše polovica filmu je v hindštine.
Skrátka: z filmu okrem sladkej limonádovej chuti neostane nič, len tá trocha exotiky (a Freida Pinto, ktorej kariéra sa, zdá sa, okamžite naštartovala). A aj keď sa zdá, že Danny Boyle svojím „milionárom“ viac dosiahnuť nemohol, dovolím si tvrdiť pravý opak.
(Takmer jednohlasný úspech filmu čosi hovorí aj o tom, že svedomiu ľahšie uľavíme pohodlným pozeraním sa na mumbajský happyend, než na getá pár metrov za našimi vlastnými barákmi.)
Exotický makeup na príliš obyčajnej tvári.
5 / 10
Vydáno: 2008
Vydavatel: Fox Searchlight Pictures / Warner Bros. Pictures /
Stopáž: 120 min
SLUMDOG MILLIONAIRE
[Velká Británie / USA, 2008]
Réžia: Danny Boyle, Loveleen Tandan
Scenár: Simon Beaufoy (na motívy románu Vikasa Swarupa)
Hrajú: Dev Patel, Freida Pinto, Ayush Mahesh Khedekar, Anil Kapoor, Irfan Khan, Azharuddin Mohammed Ismail, Madhur Mittal, Ashutosh Lobo Gajiwala, Rubiana Ali, Tanay Hemant Chheda, Tanvi Ganesh Lonkar, Anand Tiwari
Premiéra ČR / SR: 26. 2. 2009
Pokud Thorn ve filmu hledal druhý plán, tak byl veskrze úspěšný - je jím přesně to, co popsal. To vše stojí daleko za plánem prvním, a sice vytvořit oskarový film za každou cenu. Přesmažená hra na city ve své nejpokleslejší podobě s přílohou v podobě lehce povařené krutosti reality. Oboje připravené tak, aby to spolehlivě přebilo tu špetku nadprůměru který se ukrývá v námětu. Podnos má podobu odpudivé a silně ošoupané love story, kterou bych než v Kodak Theatre čekal spíš někde v muzikálu Michala Davida. Sice se to dlabe v luxusní restauraci a přinese vám to vyfešákovaný pikolík, ale tím pozitiva končí. Chuť je taková, že není možné, aby průměrný americký gangsta neproronil kapesník a průměrný evropský headbanger nedostal cukrovku.
aj ked na romanticke filmy moc nie som, tak nemam voci tomuto vela vycitiek
Návrat po šestnácti letech. Navíc víceméně autorská deska Roberta Smitha. Navazují na nejlepší kousky své diskografie a současně se zbytečně neopakují. Poslouchám to poslední dva týdny a moje dojmy stále rostou.
Bilanční a v rámci možností i moderní album zároveň. Typičtí BODY COUNT místy výrazně oživení působením hostů. Album sotva překvapí něčím neotřelým, ale dá se mu odolávat jen do prvního výkřiku "madafaká". Pak už je to zase všechno zpátky v 90's.
Faust a spol. tentokrát více přitlačili na pilu a natočili o poznání méně přátelskou desku. Více black metalu a méně zjemňujících prvků. I tak je materiál pěkně diversifikovaný, jen je méně přístupný a chybí mu ona zpěvnost, vzletnost a naléhavost.
Čistý death/doom. Špinavý, jeskynním marastem až po krk nasáklý. Ale také spíše jednoduchý, držící se jako klíště žánrových standardů bez nejmenší ochoty alespoň základně experimentovat. Co mu však nechybí, je tolik potřebná neotesanost a hrubozrnnost.
Nejvíce přístupná deska GAEREA. Portugalci sice stále preferují rychlá tempa, ale materiál zároveň různě zahlazují, kudrnatí a zjemňují. A vesele do něj integrují jeden post-metalový prvek za druhým. Black metal pro masy, nicméně velmi pěkně složený.
(Raw) blackmetalový projekt z pokojíčku se vším všudy. Tentokrát za materiálem stojí osoba pohlaví něžného. Slyším za tím trochu SATANIC WARMASTER, SARGEIST, ORDER OF NOSFERAT a nebo také WINTER LANTERN. Jednoduchá, leč dobře poslouchatelná deska.
Debutové album hardcore kapely, která je složena ze členů ve svém žánru vyhlášených švédských skupin OUTLAST a VICTIMS. Dvacet minut nekompromisního nátěru brousícího až do oblasti crustu.